Kosár tartalma

A színes hatlapfejű csavarok szabványai és specifikációi

A színes hatlapfejű csavarok igencsak különös helyet foglalnak el a lemezcsavarok világában, hiszen ezek a rögzítési megoldások jelenleg az egyetlen olyan alternatívának tekinthetők, amelyekkel hatékonyan, esztétikusan, nem mellesleg pedig tartósan lehet rögzíteni lemezelemeket.

Léteznek alátéttel és alátét nélkül is. Főként előbbi formában nagyon gyakoriak, hiszen vízhatlan rögzítést kínálnak például tetőszerkezetek esetén, így cserepes lemezeknél vagy trapézlemezeknél különösen gyakran találkozhatunk velük.

Tudni kell azonban, hogy a színes hatlapfejű csavaroknak is megvannak a maguk szabványai és specifikációi, amelyeket ajánlott figyelembe venni a vásárlás, illetve az alkalmazás előtt egyaránt, hiszen alapvetően befolyásolja tulajdonságaikat.

A Master Floor által gyártott és forgalmazott színes hatlapfejű csavarok esetében is adottak ezek a szabványok, illetve specifikációk, amelyek sokak számára csak néhány számot vagy betűt jelentenek, valójában azonban sokkal fontosabbak ennél. Aktuális cikkünkben főként ezek magyarázatával foglalkoztunk!

A DIN 7504K és az ISO 15480 szabványokról

A színes hatlapfejű csavaroknál alapvetően két szabványtípust érdemes ismerniük a vásárlóknak. Ezek a DIN 7504K és az ISO 15480, amelyek közül főként előbbi nagyon lényeges. Lássuk is, hogy miért!

DIN 7504K

A DIN 7504K valójában nem más, mint egy ipari szabvány, amelyet Németországban dolgoztak ki. Elsődlegesen a hatlapfejű lemezcsavarok önfúró típusainak specifikációit és méreteit határozzák meg ezzel, de közel sem csak a minőség tekintetében hordoz jelentéstartalmat.

Az ilyen jelöléssel ellátott csavarok önfúró vagy önmetsző kialakítással rendelkeznek, vagyis úgy lettek megalkotva, hogy előfúrás nélkül is képesek legyenek áthatolni a rögzíteni kívánt lemezanyagon, ezáltal masszív tartást biztosítani, valamint csökkenteni a szerelési időt, növelni a munkafolyamatok hatékonyságát.

A DIN 7504K teljes egészében meg tudja határozni a lemezcsavarok valamennyi fizikai tulajdonságát. Ide sorolható például az átmérő, a hosszúság, a fejforma, sőt még a menet mérete is. Azért nagyon lényeges, mert a csavarok ezzel feleltethetők meg a legkülönfélébb biztonsági- valamint teljesítményhez kapcsolódó előírásoknak.

Minden olyan lemezcsavar, ami DIN 7504K szabványt kap, garantáltan kedvező megoldás azokban az esetekben, amikor gyors és erős rögzítésre van szükség. Különösen lemezeknél, illetve lemezekből készült konstrukcióknál elengedhetetlen, amikor nemcsak a megbízhatóság, hanem a pontosság is lényeges.

A kérdéses szabványhoz kapcsolódó specifikációk befolyásolhatják továbbá azt is, hogy minden csavar egyforma minőségű legyen, és megfeleljenek a legalapvetőbb iparági elvárásoknak.

ISO 15480

Az ISO 15480 szabványt ritkábban tüntetik fel a színes hatlapfejű csavaroknál, mert az imént bemutatott DIN 7504K általában minden tulajdonságát képes lefedni. Ezek nyomatékosítására szolgál ez az ISO-érték, ami leginkább nemzetközi szinten határozza meg az önfúró csavarokat.

Különös tekintettel azok méreteire, anyagminőségére és mechanikai tulajdonságaira. A Magyarországon gyártott és csak itt forgalmazott csavaroknál ritkán találkozhatunk vele, mert főleg akkor kell feltüntetni, ha a termék globális forgalomba kerül, ahol elengedhetetlen az iparági sztenderdek egységessé tétele.

Ha tehát egy színes hatlapfejű csavarnál csak a DIN 7504K szabvány feltüntetésével találkozunk, az is tökéletesen elegendő ahhoz, hogy megvásárolhassuk, hiszen biztosítja a vásárlókat a minőségről.

Mit kell tudni az önfúró végződésű színes hatlapfejű csavarokról?

A színes hatlapfejű csavarokat általában önfúró végződéssel látják el. A fenti szabvánnyal feltüntetett megoldások esetében ez teljesen bizonyos. Hogy miért olyan fontosak ezek a végződések, egyáltalán mit kell tudni az önfúró végződésű megoldásokról?

Az önfúró lemezcsavarok azok, amelyek speciális kialakítású, erősített önmetsző végződést kaptak annak érdekében, hogy a felhasználók ezzel könnyebben és gyorsabban végezhessék el a rögzítési folyamatokat, mégpedig extra szerszámok nélkül.

Ez az apró modifikáció ugyanis lehetővé teszi a lemezcsavaroknak, hogy előfúrás nélkül, gyorsan és hatékonyan át tudjanak hatolni a lemez felszínén, illetve a háttérben meghúzódó szerkezeten egyaránt, így masszív, tartós kötést eredményezve.

A munkálatokhoz így nincs szükség egy második gépre, illetve egy fúrófejre, ami különösen ácsmunkák során, a tetőhéjazat kialakításakor sok kellemetlenséget idézhet elő, de még inkább lelassíthatja a munkavégzést, hiszen minden csavar behajtása előtt ki kell fúrni annak a helyét.

Ez nemcsak lelassítja a munkát, hanem a precizitást egyaránt lecsökkenti, lévén a fúrás utáni gépcsere során a lemezek elmozdulhatnak, és itt-ott néhány milliméter tapasztalataink szerint egy tetőnél vagy más nagyobb felületnél később már több centiméteres eltérést is eredményezhet.

Az önfúró csavar hatékonyabb, gyorsabb és tisztább munkát eredményez, nincs felesleges forgács és hulladék sem, amelyek nem túl körültekintő alkalmazás esetén akár még a lemez felszínén is problémát okozhatnak.

Persze egy önfúró végződésű színes hatlapfejű csavar nemcsak lemezek rögzítésekor lehet nagyon hatékony, hanem példának okáért bútorok szerelésekor vagy járművek javításakor ezek a megoldások egyaránt jól megállják a helyüket.

Persze a szabványok figyelembe vétele mellett az is fontos, hogy az önfúró lemezcsavarok kiválasztásakor megnézzük az adott projekthez kapcsolódó igényeket és elvárásokat, hiszen elengedhetetlen ismerni a lemez anyagát, a vastagságát, valamint azt, hogy milyen körülmények érik majd a későbbiekben, szükség van-e például vízállóságra és így tovább.

Ezek a szempontok a szabványokkal, illetve ebből fakadóan a háttérben meghúzódó modern technológiákkal együtt biztosítják, hogy a színes hatlapfejű csavarok sokáig megfelelő módon el tudják látni a feladatukat, és ne okozzanak csalódást semmilyen tekintetben sem.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük